Gener ved bihold, reguleres med miljøaktivitetsbekendtgørelsen
05-10-2021
Spørgsmål
Jeg skriver til jer for at høre, hvilken hjemmel vi i kommunen skal benytte, når vi skal håndhæve naboklagesager om hold af bier. Altså; hvis vi får en klage over væsentlige gener fra en nabos bistader, hvilken hjemmel har vi så til at træffe afgørelse om f.eks. påbud om afhjælpning af problemerne.
Normalt i klagesager om dyr (primært haner) ville vi bruge bekendtgørelsen om miljøregulering af visse aktiviteter. Og så sige, at der var tale om et ikke-erhvervsmæssigt dyrehold.
I forhold til bestemmelsen om skadedyr, er er noget tilbageholdende med at kalde bistader og bihold for skadedyr, da de jo netop ikke er skadedyr, men landbrugsdyr/nyttedyr.
Jeg er derfor usikker på, hvilken hjemmel vi skal bruge/har til at træffe afgørelser i nabostridigheder angående bier fra bistader.
Svar
Visse gener fra bier kan reguleres efter
miljøaktivitetsbekendtgørelsens § 12.
Det fremgår af miljøaktivitetsbekendtgørelsens § 12, stk. 1,
1. pkt., at kommunen kan give påbud om, at forurening skal nedbringes, eller at
uhygiejniske forhold skal begrænses eller ophøre. Et uhygiejnisk forhold kan
f.eks. være biernes klatter.
Det fremgår af miljøaktivitetsbekendtgørelsens § 12, stk. 2,
at kommunen endvidere kan give påbud over for aktiviteter, som skønnes at
indebære en nærliggende risiko for væsentlig forurening eller uhygiejniske
forhold. Det er Miljøstyrelsens vurdering, at kommunen eksempelvis kan påbyde,
at der sættes vand ud til bierne, eller at bistaderne f.eks. flyttes, såfremt
der foregår en aktivitet, som skønnes at indebære en nærliggende risiko for
væsentlige forurening eller uhygiejniske forhold.
Miljøstyrelsen mener også at § 14 kunne anvendes, i visse
tilfælde. Når betegnelsen skadedyr anvendes, er det at forstå som dyr, der kan
genere mennesker.
Miljøstyrelsen giver dette svar med det forbehold, at svaret er vejledende og af generel karakter, idet styrelsen ikke kan medvirke til kommunens konkrete sagsbehandling. Ved behandling af en konkret, fuldt oplyst sag, kan der være forhold der taler for, at kommunen behandler sagen anderledes.
Med venlig hilsen,
Husdyrhelpdesken